Sto miliona dinara za razvoj ženskog inovacionog preduzetništva

Ministar bez portfelja zadužen za inovacije i tehnološki razvoj, Nenad Popović, najavio je da će Vlada Srbije u narednom periodu maksimalno posvetiti pažnju promociji ženskog inovacionog preduzetništva, što je i evropski trend.

Ministar bez portfelja zadužen za inovacije i tehnološki razvoj u Vladi Republike Srbije Nenad Popović najavio je danas da će Vlada Srbije u narednom periodu maksimalno posvetiti pažnju promociji ženskog inovacionog preduzetništva, što je i evropski trend.

Sto miliona dinara za razvoj ženskog inovacionog preduzetništva

Popović je, na radnom doručku povodom predstavljanja Programa podrške razvoju i promociji ženskog inovacionog preduzetništva, naveo da je njegov kabinet, uz podršku Skupštine grada Beograda i Kancelarije za mlade, opredelio bespovratna sredstva za razvoj ženskog inovacionog preduzetništva u iznosu od sto miliona dinara za narednu godinu.

Ministar je ukazao na to da je preduzeto dosta aktivnosti kako bi ženama bilo olakšano uključivanje u ovu oblast, a jedna od njih je i pomenuti program, čija je realizacija započela ove godine.

Prema njegovim rečima, glavni cilj je unapređenje inovacionog preduzetništva među ženama kroz promociju, afirmaciju i direktnu podršku u realizaciji njihovih ideja.

On je rekao da je u Srbiji problem u tome što je u inovacionom preduzetništvu mnogo manje žena nego muškaraca, i dodao da je važno da deca od osme ili devete godine uče programiranje i osnove preduzetništva kako bi kasnije donosili svoje odluke i osnivali startap kompanije.

Popović je istakao da je ove godine resorno ministarstvo izdvojilo značajna sredstva za promociju ženskog preduzetništva, i najavio da će i sledeće godine biti podržana svaka ideja koja će pomoći njegov razvoj.

Prema njegovim rečima, Evropska unija i neke zemlje koje nisu njene članice imaju takođe problem znatnog manjka žena u inovacionom preduzetništvu i preduzimaju razne mere da to poprave.

On je objasnio da je cilj da što više mladih devojaka, kao i žena u srednjim godinama započne svoj biznis, jer inovacije nisu samo IT tehnologije, već one mogu da se pokrenu i u običnoj kućnoj radinosti, u selu, gradu i slično.

Najvažnije je biti hrabar. Želimo da ženama pomognemo i grantovima i podrškom u edukaciji. Sa ovim programima nastavićemo i sledeće godine, a to je trend i u EU. Sve zemlje žele da imaju što više žena u inovacionom preduzetništvu, a Srbija će podržati sve dobre ideje, istakao je Popović.

Za Program podrške, koji će biti nastavljen i naredne godine, vlada veliko intersovanje i ima dosta dobrih ideja, rekao je ministar i dodao da će narednih pet do deset godina biti velikih promena na tržištu rada i neke profesije će nestati, a neke nove će se pojaviti.

Član Gradskog veća i predsednik Saveta za zapošljavanje Grada Beograda Dragomir Petronijević rekao je da je glavni grad smanjio broj nezaposlenih i pokrenuo točak preduzetništva.

Petronijević je ocenio da je od velike važnosti afirmacija i promocija preduzetništva, a posebno ženskog kako bi se otklonili rodni stereotipi, a žene ohrabrile da pokrenu svoje kompanije.

Jedan od osnivača platforme www.shtreber.com Stefanija Lukić podelila je svoje iskustvo pokretanja sajta koji se bavi osavremenjivanjem načina učenja školskog gradiva.

Želimo da ispunimo kriterijume današnjeg deteta koje malo drži pažnju na nečemu što nije interaktivno. Učenje kroz igru je sada postalo najveća platforma za učenje i 100.000 dece poseti naš sajt svakog meseca, rekla je Lukić.

Ivanka Stamenović, tekstilna dizanerka i predsednik Udruženja EkoBag koje se bavi zaštitom životne sredine kroz reciklažu folija za bilborde, od kojih se prave upotrebni predmeti poput torbi, zapošljava žene koje imaju više od 45 godina, i pripadaju teže zapošljivoj grupi.

Kada sam ostala bez posla, završila sam obuku i nakon toga sa koleginicom osnovala prvo socijalno ekološko preduzeće u Srbiji. Nikad ne treba reći moje vreme je prošlo, uvek je pravo vreme za dobre ideje, poručila je Stamenković.

Povezane informacije

Komentari

    Prikaži više 
     Prikaži manje

Ostavite komentar