Najbolja prirodna ulja za sunčanje

Savršeno preplanuli ten koji dobijemo nakon nekoliko dana sunčanja samo je još jedan od razloga zbog kojih volimo leto. Upravo zato, svake godine isprobavamo različite preparate za sunčanje kako bismo što brže postigli željeni efekat.

Najefikasnija sredstva i ovog puta možemo pronaći u prirodi, odnosno u uljima brojnih biljaka, koja pored brzog tamnjenja pružaju i čitav spektar pozitivnih dejstava na kožu.

Naravno, pre nego što krenete da pakujete kozmetiku za letovanje, važno je napomenuti da većina prirodnih ulja za sunčanje nema zaštitni faktor, te da ih morate pametno koristiti kako ne biste zaradili opekotine od sunca. Imajte na umu da je samo zdrava koža – lepa koža, te je postepeno izlažite suncu, izbegavajte najkritičniji period dana za ovu aktivnost, redovno se hidrirajte i koristite zaštitni faktor. U poslepodnevnim časovima, kada su sunčevi zraci daleko blaži, iskoristite neko od sledećih ulja za sunčanje i uživajte u procesu upijanja vitamina D.

Kokosovo ulje

Kokosovo ulje se najčešće preporučuje osobama sa vrlo osetljivom kožom, koje loše reaguju na sastojke u kremama za sunčanje koje možemo naći u apotekama ili drogerijama. Ovo ulje hrani kožu i održava njenu vlažnost tokom sunčanja, čak i nekoliko sati nakon primene. Kako dugo ostaje na koži, ono formira tanak zaštitni sloj kojim sprečava isušivanje i naboranost kože, ali i blokira preko 20% UV zraka. Takođe, kokosovo ulje poseduje antimikrobna i antifungalna svojstva koja pomažu u protekciji kože od raznih bakterija i mikroorganizama. Sadrži zaštitni faktor SPF 8, a pored svega navedenog uživaćete i u njegovom mirisu.

Maslinovo ulje

Maslinovo ulje je nadaleko poznato po svojim efektima kada je u pitanju brzo tamnjenje kože. Ovo ulje takođe ima nizak zaštitni faktor SPF 2-8, ali sadrži visoku koncentraciju antioksidansa, koji ublažavaju efekt UV zraka na kožu. Ulje masline ima blagotvorno dejstvo na kožu sklonu alergijama, iritacijama i osipima. Pomaže u očuvanju elastičnosti kože, pa samim tim usporava njeno starenje. Takođe može biti jako korisno u hidrataciji suve kože, a pored svega navedenog, vraća joj sjaj i pomaže da se preplanula boja što duže zadrži na koži.

Orahovo ulje

Pored toga što pomaže u procesu bržeg tamnjenja kože na suncu, orahovo ulje ima snažno antibakterijsko, antioksidativno i antiinflamantorno svojstvo. Naime, ovo ulje je odličan izvor omega-3 masnih kiselina koje smanjuju zapaljenske procese u telu, pa može odigrati veoma važnu ulogu u tretiranju psorijaze. Inače se orahovo ulje još u 17. veku koristilo za ublažavanje bora i pomlađivanje kože. Ono takođe poseduje veoma nizak zaštitni faktor, pa se njegova upotreba preporučuje ili u ranim jutarnjim ili kasnim popodnevnim časovima na plaži. Takođe ga možete koristiti kako biste zaštitili i svoju kosu od štetnih UV zraka.

Ulje avokada

Ulje avokada je još jedno u nizu prirodnih ulja koje pospešuje tamnjenje kože, a koje sa druge strane sadrži pregršt pozitivnih efekata za sve tipove kože,a naročito za suvu, jer čini da ona bude hidrirana i meka na dodir. Ono takođe poboljšava čvrstoću kože, posebno u području oko očiju i dekoltea. Ukoliko imate osetljivu kožu, ovo ulje deluje umirujuće i regenerišuće, pa ga možete koristiti i nakon sunčanja. Ulje avokada sadrži prirodan zaštitni faktor od 4 do 15 i pomaže u povećanju otpornosti kože na štetne spoljašnje uticaje.

Ulje lešnika

Ulje lešnika postaje sve cenjeniji proizvod u prirodnoj zaštiti od sunca, budući da štiti i od UVA i od UVB zračenja. Ovo ulje je bogato vitaminom E i veoma je čest sastojak u losionima za tamnjenje. Ulje lešnika sadrži  prirodni zaštitni faktor SPF između 10 i 30, što je znatno više u odnosu na ostala prirodna ulja za sunčanje. Zbog velike količine masnih kiselina, veoma koža ga veoma brzo i lako apsorbuje. I ovo ulje pomaže u procesu sprečavanja starenja kože, a pogodno je za negu suve i mešovite kože.

Povezane informacije

Komentari

    Prikaži više 
     Prikaži manje

Ostavite komentar