Istraživanje pokazalo da je lojanost kupaca ugrožena nakon samo jednog lošeg iskustva
- M.D.
- Aug 17 2022
- 467 pregleda

Da li ste lojalni brendovima koje kupujete? Prema novom istraživanju, većina američkih kupaca nije.
Naime, istraživanje kompanije “OnePoll” na 2.000 odraslih Amerikanaca pokazalo je da bi 54% ljudi prestalo da kupuje proizvode određenog brenda nakon samo jednog lošeg iskustva, dok se kao glavni razlog za promenu brenda navode stare ilinetačne informacije o proizvodima na internetu.
Istraživanje je takođe otkrilo da je 58% učesnika ankete nedavno prestalo da kupuje brendove koje su nekada voleli i počeli da kupuju kod njihovih konkurenata.
Iako je sedam od 10 učesnika reklo da su i dalje lojalni brendovima koje su koristili dok su odrastali, 47% njih je reklo da ih privlače brendovi koji imaju poboljšano korisničko iskustvo, kao što su na primer onlajn zajednice ili video snimci sa uputstvima.
Prilikom odlučivanja o kupovini brendiranih proizvoda, 39% anketiranih je reklo da se o tome savetuje sa svojim parterom, 31% njih odlučuje na osnovu recenzija, 30% njih sluša savete poznatih ličnosti, a 29% njih preporuke influensera.
Učesnici istraživanja su istakli i da je kvalitet najvažniji kada se kupuju brendirani proizvodi, dok je cena na drugom mestu. Kao primer brenda gde su kupci stavljali kvalitet ispred cene istakao se “Apple”, dok su “Amazon” navodili u obrnutom kontekstu.
S druge strane, anketirani potrošači su naveli da postoje načini na koje brendovi mogu da steknu njihovu lojalnost, kao što su specijalni popusti i ponude na njihov rođendan, obraćanje po imenu, društveno odgovorno poslovanje, pomoć lokalnoj zajednici, davanje novca u humanitarne svrhe i tako dalje.
Ranija istraživanja su pokazala da kompanije imaju 60-70% šanse da prodaju proizvode ili usluge kupcima koji su ranije kupovali od njih, dok šansa da istu stvar prodaju novom kupcu iznosi svega 5-20%. Upravo iz ovog razloga se sve veći akcenat stavlja na brigu o korisnicima i održavanje njihovog zadovoljstva i lojalnosti.
Komentari